Néhány napja jutott eszembe, hogy a gyerekeknek nincs mikuláscsizmájuk. Készítettem már párat, de mindig egy-egy egyedi darabot. Olyat szerettem volna, ami személyesebb, de nem attól, hogy rajta van a nevük. 🙂 Fruzsina a keresztlányom nagyon szépen rajzol. nagy karácsonyi ajándékkeresés közben belefutottam megint a Derwent tintaceruzákba . Így Fruzsi ceruzái megvásárlása mellett kértem is egy nagyobb csomagot a Jézuskától. Innen jött az ötlet, hogy rajzoljak valamit. Szeretme a tűfestést, de nem használom a mindennapokban, így nekem ez különleges kikapcsolódás. Készítettem már képeket úgy, hogy Derwent ceruzával előrajzoltam, majd tűfestéssel díszítettem tovább: Itt találsz a korábbi bejegyzéseket : Festett, tűzött nyuszis kislány, Hortobágyi kilenclyukú híd, Sporttáska

Most kivételesen nem Csilla figuráit vettem elő, hiszen azok elsősorban applikáláshoz készültek. Emiatt egyszerűsített formákból állnak. Itt egészen más a technika, hiszen rajzolni kell, nem csak a ceruzával, hanem a tűvel is. Bármilyen vonalat lehet követni, ha az ember már biztosan tologatja a szabadkaros tűzőtalp alatt az anyagot. 🙂 Eszembe jutottak Christy Croll bájos figurái. Korábban is vásároltam már tőle. Igaz, Ő sem tűfestéshez készíti a rajzait 🙂 Saját készítésű képeslapokat készíthetsz a mintái segítségével. Ezeket kiszínezheted, kifetsheted, és tetszőlegesen díszítheted. Érdemes megnézni a rajzait a weboldalán https://www.tiddlyinks.com/

Találtam is két helyes kis rajzot: egy karácsonyi kislányt és egy kisfiút. Az egyik Csenge a másik Gergő. 🙂

Az alapminta elkészítéséhez a 12 darabos ceruzakészletet használtam. A meleg középbarna szín nagyon hiányzott nekem a repertoárból és ezen kívül a bőrszín, amit barackvirág színű akrilfestékkel pótoltam. (Élénkebb is lett a színe egy kicsit, mint szerettem volna…)

A technikai megoldásokat kénytelen voltam mellőzni, mert egyelőre nincs világító rajzasztalom, sem más ehhez hasonló kütyüm. (Bár láttam már a faebookon valami digitális izét, ami ezt helyettesíti). Így az ablakra ragasztós-átrajzolós módszernél maradtam. Ceruzával rajzoltam át a minta fő vonalait.

A cerurajz alapján szépen kiszíneztem a rajzot a Derwent ceruzákkal. Érdekesség, hogy a textilen sokkal finomabban lehet satírozni a tintaceruzával, mint a papíron. 🙂

Textil médium és víz keverékével elmostam a színeket. Nagyon figyelni kell a folyadék mennyiségére, mert ha túl sokat használsz túlfolyik a vonalon a festék!

A tintaceruza előnye, hogy igen élénk színeket kapunk. 🙂

Hasonlóképpen elkészítettem a kis csokornyakkendős kisfiút is.

A tűzés előtt kibővítettem a mintát, hogy ne kelljen a tűzött darabot külön összeilleszteni. Elkészítettem a mikuláscsizma zokni formát a korábbi sablon segítéségével. Annyi különbséggel, hogy a piros résszel megtoldottam, hogy nagyobb legyen. (Kb 6 cm)Tettem mögé bélést és hátlapot. Sőt a figurák alá sima varrható táskamerevítő közbélést is , mert a tűfestés nagyon összerántja az anyagot és a közbélés ad neki egy kis tartást.

A tűfestést mindig a sötétebb vonalak “kivarrásával” kezdem:

Utána következnek a közepes árnyalatok.

Majd a világosabbak:

Végül még varrtam rá egy kis fehér well-softot is. 🙂

A kisfiú haját sötétebbre szeretttem volna, mint a “festmény maga, ezért ez az éles kontraszt:

Közben persze rájöttem, hogy barna árnyalatokból cérnából is kevesebb van mint kellene! 🙂 Azt használtam, amit találtam itthon.

Mikuláscsizma hátoldalának egymintás anyagot választottam, a tartás miatt ez is kapott bélést és hátlapot (molinót). A3 réteget összetűztem egy kis girlanddal.

A kész csizma-elemek. Ezek a külső rész darabjai. De külön varrtam neki belső részt is, mert azt a sok cérnát csak el kell takarni valamivel… 🙂

A belső részt molinóból készítettem el. Kivágtam 4 egyforma darabot és kettesével összevarrtam. Ja igen, ne felejetsd el a talpán a kifordítónyílást Én, persze, hogy elfelejtettem…

A belső részt kifordítottam és beletettem a külső részbe. A színoldalukkal kell összefordítani őket. A szájánál tűz össze őket és varrd össze a darabokat.

Fordítsd ki a kész csizmát a kifordítónyíláson keresztül.

Varrd össze a kifordítónyílást, különben dupla fenekű lesz a csizma és előfordulhat, hogy jövőre is találsz benne csoki-cukordarabkákat. 🙂

Felkerültek a helyükre az igazi csizmák felé. 🙂

 

 

Szeretnél további karácsonyidarabokat varrni a segítségemmel?

A "Minták a szeret ünnepére" online tanfolyamba további, karácsonyi patchwork darabokat válogattam össze. Varrhatsz terítőt, falvédőt, táskát de akár ágytakarót is velem!

Most kedvezményesen meg tudod vásárolni az online tanfolyamot. Ha kíváncsi vagy a részletekre, kattint az alábbi képre:

Ha nem szeretnél lemaradni az újdonságokról iratkozz fel a Hírlevelemre!