Elkezdődött az iskola. Nem tudom téged érint-e, de ha van a családban iskolás korú gyermek, akkor biztosan minden tanévkezdéskor felmerül a tolltartó kérdése. Vagy azért, mert a régi már elszakadt, tönkrement, vagy azért mert már “uncsi”, “nem tetszik”, ciki a mintája…stb. Nálunk a kisfiunk tolltartója vált használhatatlanná, ő a divathóbortokkal kevésbé foglalkozik. 🙂 Persze, nyáron megint nőtt. Hiába tettem félre néhány hosszú ujjú pólót neki, hogy ősszel még jó lesz, nem fogjuk megúszni, hogy lecseréljük őket. Így az egyik pólót, bátorkodtam felhasználni. Külön érdekessége, hogy ennek a párját, már a T-shirt takaróba is belevarrtam. Véletlenül, kettő volt belőle. 🙂

Kitaláltam, hogy milyen menő “dinós” tolltartója lesz. Egy gond volt csak vele, túl nagy volt a mintája. Így alaposan le kellett faragnom a széleiből. Ha lehet, érdemes pont olyan méretet (vagy akár kisebbet) választani, amit nem kell megkurtítani.

Szükséges anyagok:

  • 1 db kinőtt póló menő mintával 🙂
  • 75 cm hosszú 1 cm széles gumiszalag
  • 25 cm hosszú tépőzár (ha lehet ragasztós, de nem kötelező!)
  • 50 cm mintás pamutvászon,
  • 1,5 méter ferde-pánt (színes),
  • 21 cm x 26 cm PVC fólia az átlátszó zsebekhez.
  • 65 cm hosszú cipzár,
  • 40 cm vasalható közbélés,
  • 40 cm varrható táskamerevítő közbélés,
  • 30 cm kesztyűbélés

A pólót megerősítettem vasalható közbéléssel, abból is az erősebbik fajtából, ami a Vlieseline S320-s vastagságnak felel meg. A széleit kiegyenesítettem. Nem volt konkrét méret tervem, igyekeztem meghagyni a mintát, de elővettem egy “gyári” tolltartót és akkor láttam, hogy bizony jócskán kell még faragni belőle. Kb. 36 cm magas (így a kép szerint álló helyzetben) és 26 cm széles lett. Ebből a méretből még a szegőpánt levesz kb. 1,5 centit. Csak a viszonyítás kedvéért, egy hagyományos bolti tolltartó 30 x 25 cm így kiterítve.

A külső részét mindenképpen “merevnek” szerettem volna elkészíteni, ezért a vetexel megerősített póló alá került egy vékony kesztyűbélés (Nem flíz, mert az nagyon puha!) és 2 réteg varrható közbélés is. ( kb. Vlieselin S 520 -as) A pontos méretük 36 x 28 cm volt.

Ezt a 4 réteget összefogtam klipszekkel és 1 cm széles csíkonként összevarrtam. Ez lett a tűzésminta. 🙂 Ha kislányos pólót alakítok át valószínűleg valami szabad-kezes kukacolós, szívecskés virágos mintát rajzoltam volna rá. Egy kicsit megnehezítette a dolgom, hogy a póló nyomott mintájához tapadt a varrógéptalp, így helyenként igen sűrűvé váltak az öltések. Ezt a póló-quiltnél nem vettem észre, és valószínűleg azért, mert ott szabad-kezes tűzőtalpat használtam.

Íme a tűzött borító. Nagyon masszív tartása lett, éppen ahogy képzeltem. 🙂

A belső részhez egy kék csíkos pamutvásznat választottam, ami színben tökéletesen passzolt a póló színéhez. Ezt is megerősítettem vasalható vetexel. A középvonalára beragasztottam a tépőzár egyik felét. Nem kötelező öntapadós tépőzárat beletenni, nekem teljesen véletlenül az volt itthon kék színben. Mindenesetre megkönnyítette a munkát. 🙂

A két oldalra a középvonalban két gumicsíkot varrtam fel. mindegyiket 12 részre osztottam, hogy a 12 színű filc és ceruzakészlet elférjen benne. Közben teszteltem is, hogy megfelelő legyen. A gombostű nem szerette annyira a merevített pamutvásznat, de nem megoldhatatlan a feladat.

A gumik felvarrása UTÁN tettem rá a külső tűzött részre. Színoldalával kifelé, hiszen a szélét ferde-pánttal terveztem széppé tenni. 🙂 Úgy gondoltam, hogy ezeket a vastag anyagokat nem szeretném kifordítós módszerrel összevarrni. A széleket egy pohár segítségével kerekítettem le. Az íves rész miatt volt szükség ferde-pánt készítésre. 🙂

Össze is varrtam a szélén a két részt. Szigorúan talpszélességen belül, kb. 2-3 milliméterre a szélétől.

Egy szép piros színű cipzárt választottam. Az enyém 80 cm hosszú volt, de kb. 65 cm elég lett volna. Az egyik végét a képen látható módon hajtogattam be:

A másik végét pedig így. Itt nem dolgoztam el a végét olyan szépen mint az első oldalon, ezt utólag bántam. Sőt kicsit hosszabbra is hagyhattam volna (befelé), mert a szegőpánt varrásakor derült ki, hogy nem tudom a cipzár végét úgy lehúzni, hogy ne zavarjon a varrásban. Így ezen a helyen kézzel kellett a szegőpántot szépen levarrni.

Cipzárvarró talp segítségével szépen körbevarrtam a cipzár egyik oldalát, a tartó egyik felére. 🙂

Jó tanács: Mielőtt szétnyitod a cipzárt, hogy a másik felét is bevarrd, hajtsd össze a tolltartót és klipszekkel úgy tűzd rá a cipzárt a másik felére. Vagyis csukott, behúzott állapotban. Így fog tökéletesen illeszkedni. Én sajnos. elkövettem azt a hibát, hogy szépen szétnyitottam a cipzárt, rávarrtam a másik oldalra is, majd amikor összehúztam a kész cipzárt, akkor derült ki, hogy ferde az egész. Nem nagyon, de elég zavaróan nézett ki. 🙁 Így ki kellett bontanom a cipzárt egyik részét és újra kellett varrnom…

3,5 cm széles anyagból készítettem a ferde-pántot (1,8 cm szélesre) készítettem, de az anyagvastagság miatt elbírta volna ha kicsit szélesebb alapot használok (4 cm) és a pánt is szélesebb lesz. Mondjuk 2,3-2,5 cm széles. Sőt, sokkal egyszerűbben ment volna a felvarrása.

Így is fel tudtam varrni, de csak nagyon lassan nagyon óvatosan és ahogy a képen láthatod 2 centiként fogattam fel egy klipsszel. 😀

Arra érdemes figyelni a pánt második varrásánál,hogy véletlenül se hajtsd alá a cipzárt. Én ugyanis a színoldalán varrtam, hogy szép legyen és így nem láttam hol van a cipzár. Amikor eltört a tű, akkor jöttem rá, hogy bizony rávarrtam. 🙁

Így kell kinéznie csukott állapotban az “alap” tolltartónak, ha a cipzár jó helyre van varrva:

Egyetlen hátránya van csak: ez a cipzár ennyit bír el kényelmesen. A plusz belső rész már nagyon megnövelte a “térfogatát” ezért ha jól meg van pakolva a tolltartó középen ki fog dudorodni. 🙂 Ez mondjuk, nem lepett meg. Sejtettem előre, de nem akartam dupla cipzáros tolltót varrni most.

Kivehető belső rész:

  • 1 db 26,5 x 21,5 cm mintás pamutvászon
  • 1 db 26,5 x 21,5 cm vasalható közbélés
  • 2 db 15 cm x 26,5 cm mintás pamutvászon
  • 2 db 15 cm x 26,5 cm vasalaható közbélés
  • 1 db 26,5 x 21,5 cm varrható táskamerevítő közbélés – merevítésnek
  • 1 db 26,5 x 21,5 cm kesztyűbélés -merevítésnek

A belső részhez az volt az elképzelésem, hogy a további szükséges tollaknak, grafit-ceruzáknak és eszközöknek helyet adjon.De nem akartam hogy nagyon megvastagítsa a tolltartót becsukott állapotban. Éppen ezért itt már csak az egyik oldalra kerültek gumis részek, a belső oldalra átlátszó PVC fóliát varrtam fel. Nálam mindig akad ebből itthon, mert máskor is használtam. Többen kérdezték már tőlem hol lehet vásárolni. Olyan méteráru boltokban, ahol vízlepergetős terítővásznakat lehet kapni méterre. Ez az átlátszó fólia is 140 cm széles és méterre lehet kapni. Jól vágható, jól varrható és nem kell a széleket eldolgozni. 🙂

A belső részt már nem akartam külön ferde-pántozni, ezért nem használtam olyan sok réteget, mint kívül. Egy varrható béléssel kevesebbet tettem bele. 🙂 Az egyik fele két részből áll, emiatt középen szépen ki lehetett fordítani. Ide került a tépőzár másik fele, ami el is takarta a kifordítónyílást.

A rétegrend tehát a következő volt: Vetexel megerősített pamutvászon ( 26,5 x 21,5 cm) alá kesztyűbélés, alá varrható táskamerevítő közbélés.

A tetejére került a két részből álló vetexel megerősített pamutvászon darab (2 db 15 cm x 26,5 cm) Színoldallal lefelé.

A sarkokat lekerekítettem és 0,7 centiméteres talpszélességgel összevarrtam őket.

A bélést és a merevítőt óvatosan kivágtam a varrásszélességből ,hogy ne vastagítsa kifordítás után feleslegesen a széleket.

Kifordítottam a belső részt, megvasaltam és ezt is megtűztem 1 cm-es vonalakkal. Középre a kifordítónyílásra ráhelyeztem a tépőzár másik felét. Itt a gumis részeket már utólag varrtam fel, ezért figyeltem rá, hogy ahol csak lehet a “tűzés” vonalában varrjak, szín-azonos kék cérnával. 🙂 Azért döntöttem így, mert ez a megoldás itt stabilabbnak tűnt. A PVC fólia varrásáról nem készítettem külön fázisfotót. A szélén szépen körbevarrtam majd a kilógó részeket óvatosan, a varrás vonalában levágtam.

Végül egyszerűen a helyére illeszthető. Sőt, igény esetén el is távolítható. 😉

Ahogy korábban említettem, becsukott állapotban, már kicsit kitömött hatást kelt, de szerencsére a textil elbírja ezt a kis pluszt. 🙂

És íme a 8 éves kisfiunk kezében látható a valódi mérete. 🙂

Jó munkát kívánok hozzá!

Szilvi

 

Ha szeretnél takarót készíteni a segítségemmel régi kinőtt pólókból, akkor a következő online oktatóanyag Neked való! Lépésről lépésre megmutatom, hogyan készítettem emléktakarót régi kinőtt pólókból! Ha kíváncsi vagy a részletekre kattints az alábbi linkre (vagy ) a képre a részletekért: T-shirt quilt, emléktakaró pólókból

 

Ha nem szeretnél lemaradni az újdonságokról iratkozz fel a Hírlevelemre!