Sokan tisztábban vannak azzal, hogy a foltvarrás eredetileg megunt, kinőtt, használt ruhadarabok, maradék anyagok újrahasznosításából alakult ki kézimunkává, sőt művészetté. Többször írtam már arról, hogy ezt a szép hagyományt lehet folytatni (Sőt, kell is) illetve arról is, hogy ha valaki most ismerkedik a foltvarrással, inkább ilyen anyagokkal kezdjen próbálkozni, ne a méregdrága designer anyagokkal. A mostani bejegyzésemnek nem az a célja, hogy az új anyagok mellett voksoljon a használtakkal szemben, a foltvarrást hobbiként folytatók körében. Most elsősorban azokhoz szeretnék szólni, akik igényes munkát szeretnének kiadni a kezükből, esetleg eladásra készítik a takaróikat, termékeiket. Így abból indulok ki, hogy ha valaki patchwork takarót, párnát vagy bármi mást szeretne eladni, az csak új, jó minőségű anyagokból dolgozik.
A fedlap összetétele
Most szeretnék megmaradni a pamutvászon alapanyagnál. Azt tisztán kell látni, hogy vászon és vászon között is óriási különbség van! Lehet kapni olcsóbb anyagokat akár 500 Ft-os méteráron. Az olcsó vászon néha olyan vékony, hogy átlátszik, a nyomott minta gyakran hibásan elcsúszik rajta.. Ezek az anyagok nem állják ki az idő próbáját, nem tartják a színüket sem, és könnyen kopnak, szakadnak.Ritka, hogy tiszta pamut legyen, inkább kevert-szálas anyagok tartoznak ide, amelyek műszálat tartalmaznak. A forró vasaló hatására ezek összemennek, deformálódnak. Ezekből az anyagokból, véleményem szerint, nem illik semmit sem eladásra készíteni, de még az is meggondolandó, hogy ajándékba készíts ebből bármit.
A képen látható táska német, amerikai és japán pamutvászonból készült:
A bélés lehet műszálas vagy pamut alapanyagú. A legtöbben műszálas vliest (flízt) használunk. Ebből is van többféle minőség. Leggyakrabban grammra különböztetik meg őket: van 70 grammos, 100 grammos és 150 grammos. Minél vastagabb annál puhábbnak látszik a takaró, főleg ha nincs alaposan tűzve. Ez azért kissé csalóka, mert a vlies idő múlva összeesik. A vasalástól kifejezetten zsugorodik. A vastagabb béléssel különben nehezebb is dolgozni. A vliesre jellemző, hogy könnyű és szellős, ezért is esik össze. A vatelin tömörebb, de éppen ezért vékonyabb is. Ezek közül is van műszálas és pamut alapanyagú is. Ez utóbbi nemcsak drága, de kevés helyen is lelet kapni. A mosástól összemegy!
2. A minőségi munka ismérvei
Minél jobban tűzött, annál tartósabb, annál minőségibb és annál drágább is.
Sokan talán azt gondolják, hogy a pachwork takarók attól lesznek pihe-puhák, hogy vastag a bélésük. De ez sokszor csak látszólag van így. Valójában a patchwork takarók nem puhák, illetve nem úgy, mint egy paplan. A sűrű tűzés jellemzően ad nekik egyféle tartást, keménységet is, de ettől lesz a munka tartós és időtálló. Egy alaposan tűzött munka például egyáltalán nem igényel vaslást. A quiltek jellemzően vékony béléssel vannak ellátva. Akkor lesz jó minőségű egy munka, ha alaposan meg van tűzve. A tűzés ugyanis nemcsak díszítésként funkcionál, hanem ez teszi igazán tartóssá a munkát. A tűzés nagyon munkaigényes. Gyakran még egyszer annyi időt vesz igénybe, mint a takaró elkészítése. Nem véletlen, hogy az eladásra kínált darabok általában kevés tűzéssel vannak ellátva. Ha valaki ilyen munkát vásárol, azt nem árt tudnia, hogy ezek a munkák nem túl tartósak. Mosáskor a bélés összecsomósodhat „elmászhat”. A fedlap ilyenkor könnyebben gyűrődhet, jobban igényli a vasalást. Minimum 20-25 cm-enként le kell tűzni a takarót, különben nagyon gyorsan tönkre fog menni.
Az igényes applikáció
Akár kézi akár gépi az igényesség itt is megmutatkozik. A kézi applikálás lényege, hogy a cérna láthatatlan lesz.
A gépi varrásnál pedig olyan megoldást kell választani, ami nemcsak szép ízléses, de tartós is. Én például, ezért szeretem a ragasztófátylat használni, mert ha díszítő motívummal varrok sem fog bomlani az anyag. Ha valaki csak laza-cikk-cakk öltéssel applikál ragasztófátyol (vagy másfajta erősítés) nélkül, az bizony az első mosás után bomlani fog!!
Az igényes munka nem hullámos
A pontosan kiszabott, pontosan összevarrt munka kiterítés után nem hullámzik. Az oldalai egyenesek, szépen össze lehet őket hajtogatni. 🙂
A szegés
Valamikor kezdő foltvarró koromban nem tanultam szegést. A tanfolyamon az oktatóm a három réteg összevarrásához a „kifordítós módszert” mutatta. (Vagyis, amikor a fedlapot rátesszük a bélésre és erre színével a hátlapot. Ezt a három réteget összevarrjuk és egy nyíláson keresztül kifordítjuk. Utólag tűzzük.) Kisebb daraboknál, akár még használható is ez a módszer, de ha valaki komolyan veszi a tűzést, akkor már elképzelhetetlen, hogy ezt alkalmazza! A szép szegést külön meg kell tanulni, de aki egyszer elkezdi, az mindig fogja használni. Készülhet géppel, vagy kézzel, de az igényes munka egyik védjegye.
Géppel szegett takaró:
2016-ban indult el a "Patchwork Suli- Patchwork kezdőknek" online kurzus. Elkészült a kezdő tanfolyam frissített, átdolgozott változata. Nagyobb hangsúlyt fektettem az általános tudnivalókra. Bővítettem az anyagot a vásárlói visszajelzések alapján, olyan fontos részletekkel, hogy a varrásráhagyást milyen irányban érdemes levasalni, vagy hogyan lehet ferdepántot készíteni, részletes útmutató kapsz a szükséges anyagmennyiség kiszámolásához és megannyi kérdésre megkapod választ, ami csak egy kezdő foltvarróban felmerülhet! Bővül a videóanyagok száma!
Ha kíváncsi vagy a részletekre, kattint az alábbi képre:
Ha nem szeretnél lemaradni az újdonságokról iratkozz fel a Hírlevelemre!