A 2024-es Országos Foltvarró Fesztivál pályázati felhívása az „Eger csillagai” címet kapta. Osztom Polyák Ildikó véleményét, aki a fesztivál megnyitóján -mint a zsűri elnöke- elmondta, hogy ez egy nagyon jól kitalált pályázati cím volt. Nem csak Eger különféle büszkeségeire, nevezetességeire, „csillagaira” lehetett asszociálni, de még akár a csillagokra is. Bár bevallom, engem az utóbbi rész fogott meg a leginkább és kicsit tartottam tőle, hogy annyira elrugaszkodom a felhívástól, hogy talán nem is fog megfelelni. Szerencsére nem én voltam az egyetlen, aki a csillagokat helyezte előtérbe, de az is biztos, hogy így nemcsak technikában, de témában is rendkívül sokféle pályázati munka született.
Minél többet gondolkodtam azon, mi legyen a pályamunkám témája, annál inkább leragadtam a csillagos égboltnál és azon belül is a tejútnál. Nem tudtam elengedni, és végül úgy döntöttem, ha megfelel a kiírásnak, ha nem, akkor is a tejút egy részletét fogom megvarrni! Önző módon, igyekszem mindig úgy elkészíteni a pályázati munkákat, hogy utána ne kelljen a szekrény mélyére száműzni őket, azért mert annyira speciális lett, hogy az csak a kiállításon állja meg a helyét, de egy lakásban már furcsán mutatna. 🙂 Pár hónappal ezelőtt volt egy olyan kijelentésem, hogy ha legközelebb kiállításra varrok, akkor biztos, hogy újra fotorealisztikus stílust fogom elővenni. Van még hová fejlődni és gyakorolni. Be kell még járnom az utam egy sajátos egyedi stílus kialakításáig. Sőt, eddig alig 3-4 darabbal dicsekedhetek csak, úgyhogy tényleg van mit még pótolni ezen a téren. Ennek ellenére, ebben az esetben eszembe sem jutott, hogy „fotorealisztikus csillagos égboltot” készítsek.
Teljesen egyértelmű volt az első perctől fogva, hogy a New York Beauty blokkokat fogom elővenni. Ennek több oka is van.
Először is, régóta bakancslistás volt. Többet elkezdtem, de sajnálatos módon még egyiket sem fejeztem be teljesen. Ennek dacára már lassan egy tucat NB mintás quiltet terveztem, amit a virtuális csoportomból többen is megvarrtak. Kezdtem szégyellni magam. Bár én úgy gondoltam, bármikor képes lennék megvarrni, akármelyik tervemet, ha lenne rá időm, de mégis kezdett úgy kinézni a történet, hogy „aki nem tudja, az tanítja”. Vagyis szerettem volna megmutatni, hogy igen képes vagyok rá!
Az anyagválasztás
Ez kicsit prózai lesz. Most az egyszer, nem a tervhez választottam az anyagokat, ugyanis az anyagok itt álltak, egy kupacban, szépen összeszedve a varrásra várva. Két évvel ezelőtt a „Gizella kirányné” pályázatra vásároltam őket. Akkor az volt az eredeti tervem, hogy a koronázási palást felét varrom meg, kicsit sajátosan, többféle technika alkalmazásával. Ahhoz a tervhez lettek gondosan összeválogatva a fekete-arany-bézs színű pamutvásznak. Akkor sajnos a terv, csak terv maradt, egyszerűen nem fért végül bele az időmbe. Később kicsit bántam, mert meglepetésemre még csak hasonló sem volt az egész kiállításon. De most nagyon jól jött, hogy az anyagok kiválasztásával nem kellett foglalkoznom! Ez a rövid egyszerű magyarázat arra, hogy miért nem lett kék-lila-fehér-sárga a csillagos égboltom. 🙂
A New York Beauty blokkok
A New York Beauty „trükkös” darab, ezt gyakorlott foltvarróknak nem kell bemutatni. Ha a papírra varrás technikáját választjuk, akkor az jelentősen megkönnyíti a pontos háromszögek és csücskök varrását, de azért így is van benne lehetőség a hibázásra. Egy biztos, nagyon pontosan kell varrni hozzá. Ezen kívül, sok-sok íves varrás is van benne, ami már a gyakorlott foltvarróknak is tartogat kihívásokat. Főleg, ha sok-sok háromszögből álló kicsi íveket kell szépen összevarrni. 🙂 Ebből kiindulva, úgy éreztem méltó lesz egy pályázati munkához. Bár még picit nehezítettem rajta, mert a kisebb blokkok mindössze 12, 5 cm-eresek. Összesen 28 darabot varrtam a kicsi blokkokból. (Meg még néhányat, ami nem került bele a végső válogatásba) Ha csak egyfajta blokkot választottam volna ki, akkor is rengeteg variációt lehet belőle készíteni a különböző színezéssel, de végül hat különböző blokk került bele. Van amelyik kisebb és nagyobb méretben is szerepel a kész quiltben. Gyakran szoktam mondogatni kezdő tanfolyamon, hogy az íves varrást, a részeg ember lépése blokkot azért érdemes megtanulni, mert később rengeteg lehetőség van benne, és igencsak mutatós darabokat lehet készíteni, ha valaki megbarátkozik az íves varrással!
A quilt terv készítése
Tudom, tudom. Nekem könnyű! Van egy nagyon jó kis programom, az QE8, amivel a quilt terveket készítem. Közel 8 éve használom és rengeteg mindent tudok a programról, de még mindig okoz meglepetéseket, milyen sokoldalú. A borsos ára miatt, átlag felhasználónak nem is szoktam ajánlani, mert tényleg csak akkor éri meg, ha valaki sokat és rendszeresen használja, úgy mint én. Tény, hogy ezzel a programmal viszonylag gyorsan tudok bonyolult mintákat is tervezni, és újra-és újratervezni. Valamikor a kétezres évek elején még én is úgy „terveztem”, hogy megvarrtam a blokkokat előre, és utána a nappali padlójára kirakosgattam a különböző verziókat. Szépen, gondosan lefotóztam őket, és az összevarrás előtt, napokig nézegettem a fényképeket melyik megoldást válasszam ki. Nyilván, sokkal egyszerűbb előre látni a kész tervet és úgy hozzákezdeni a munkához. Bár most, hogy ezeket a sorokat írom, mégsem vagyok teljesen meggyőződve róla. Könnyen el lehet veszni a bőség zavarában is! Az alábbi képen jól látható, hogy a 29 elkészült terv van elmentve. De bevallom, amikor már túl sok terv van egy projekten belül, én rendszeresen ki is törtöm őket. Vagyis valójában, ennél sokkal több változat készült.
Íme néhány a sok terv közül. Néha csak apró részleteket változtattam, de van, amikor nagyobb módosításokat tettem bele. Érdemes megnézni a bal felsőtől a jobb alsóig, hogy milyen nagy változáson ment keresztül az első tervezet. 🙂 Akkor még próbáltam nem belegondolni abba, hogyan fogok ilyen sok apró blokkot elkészíteni. 🙂
Az utolsó pillanatig úgy gondoltam, hogy a jobb felső sarokba egy applikált csillag kerül, gondos mintaillesztéssel. De hiába próbálkoztam, folyamatosan azt éreztem kilóg belőle. Végül az egyik kicsi blokkot tettem oda, figyelve a fekete sáv elválasztására. Utólag derült ki, hogy ez sem volt a legjobb választás, de erről majd később.
A quilt méretei
Ez elég sok fejtörést okozott, mert a pályázati kiírás szerint 70 cm széles és 100 cm magasnak kellett lenniea kész munkának. Összesen +/- 5 % -ot lehet csak ettől eltérni.
A 10 cm-es blokkokat már túl kicsinek tartottam, pedig könnyebb lett volna vele számolni. Eddig a legkisebb New York Beauty, amit varrtam, 15 cm-es volt. Végül 12,5 cm-nél döntöttem. Így a quilt 75 cm széles és 100 cm magas volt a terv szerint. Úgy számoltam, hogy ha 73 cm széles lesz és 98 cm magas, akkor pont beleférek a megengedett eltérésbe! Először arra gondoltam, hogyha picit pontatlan leszek biztos veszítek a blokkok összevarrásakor már 1-1 centimétert. De ha sikerül tűpontosan megvarrnom a blokkokat és mindegyik 12,5 cm (+ varrásszélesség) lesz, akkor majd a tűzés vesz el belőle 2 cm-et. Ez volt ugyanis az eddigi tapasztalatom. Őszintén szólva, nagyon meg voltam lepődve, hogy amikor a pontosan méretre igazított blokkokat összevarrtam és 76,5 cm széles 101,5 cm magas lett a kész előlap. Tökéletes lett! Végig azt éreztem, hogy még sosem varrtam ennyire pontosan! 🙂 Ami igazán meglepett, hogy eleinte a tűzés sem csökkentett a méretéből. Igaz, hogy nagyon vékony bélést választottam hozzá, de akkor is vártam, hogy majd összemegy. Csak egy picit, hogy most NE legyen méret probléma a munkámmal, mint Csengénél! Végül addig-addig tűztem, hogy sikerült 73 cm szélesre és 98 cm magasra „alakítani”. Az alapos tűzéssel tényleg lehet méretet csökkenteni! 🙂 Így a blokkokat sem kellett lecsapnom a quilt szélén.
Amire nem számítottam
Váratlan fordulat minden történetben van. A nyomtatóm egyszer csak beadta a felmondását, és kénytelen voltam elmenni egy helyi fénymásolóhoz. Akárhogy próbálkozott, (több tucat papírt nyomtatott ki nekem) nem nagyon akart összejönni, hogy a megfelelő méretben nyomtassa ki a sablonokat. Csak egy picike. kb. fél centis eltérés volt. Végül valahogy sikerült, de elkövette azt a hibát- és én is- hogy a kezembe nyomta a kinyomatott papíroka az összes selejttel együtt. Én úgy emlékeztem, hogy gondosan különválogattam őket. Sőt, le is mértem a mintákat mielőtt folytattam volna a varrást, de végül csak került bele eltérő méretű is. (Pontosan tudom is melyik volt az a blokk. ) Ezt csak akkor vettem észre, amikor leigazítottam a blokkok széleit. Az a pici fél centis eltérés bizony egyes háromszögek sarkainak lecsapását jelentette. Sajnos, ekkor már nem volt időm kicserélni őket. (Sőt, egyes anyagok már el is fogytak ekkor.) Nem feltűnőek a minta változatossága miatt, de ott vannak, és én látom őket. Akár hiszed, akár nem, nem a varrás pontatlanságából adódnak ezek a hibák.
A kész előlap
A tűzés
Nagyon nagy gondban voltam! Egyszerűen nem akartam túlzásba esni. A NB mintákat nagyon változatosan lehet tűzni, de ha ezt kihasználjuk, könnyen fordulhat giccsesbe a végeredmény! Főleg azért, mert itt rendkívül apró blokkokról van szó! Végül a nagyobb mintákba tettem csak díszítést, a kicsiket elsősorban árokban tűztem, és ahol a minta kiadta, további háromszögeket varrtam mintegy kibővítve a csillagokat.
Az applikált kis csillagok
Végig az volt a tervem, hogy a világos részbe fogok tenni kicsi applikált csillagokat, mert az a „Tejút” és ott sok-sok csillagnak kell lennie. Kicsiknek is, a nagyok között. Sajnos, a tűzéssel sokkal több idő ment el, mint ahogy terveztem, így a pici csillagokra már nem maradt időm. Már éppen úgy döntöttem ki is hagyom őket, amikor a kezembe akadt egy mintás anyag, tele apró pici arany csillagmintával. Ebből válogattam ki néhányat, amit végül rávarrtam a kész quiltre. Itt-ott eltakarva a pontos illesztéseket is. Ezzel csak annyit szeretnék mondani, hogy a kis applikációk, nem a hibák eltakarása miatt kerültek fel a quiltre. 🙂
Szegés
A fekete oldalra fekete szegőpánt került, a világos oldalra világos. Nem szerettem volna, ha véletlenül átfordul a kifüggesztés során és más szín villan ki a hátoldalon. 🙂
Jó tanács: Ne becsült alá mennyi idő kell a szegésre. Az utolsó napra hagytam, mert a készítés sorrendje ezt követelte meg. Délután kettőtől, hajnali kettőig varrtam fel kézzel a szegőpántot, a bújtatót és a quilt címkét. De utána már, nyugodtan tudtam aludni abban a tudatban, hogy fel tudom adni a kész munkát másnap (aznap). 🙂
Tervezési hiba
Bár személyesen nem tudtam Ildikóval a zsűri elnkével beszélgetni, de később váltottunk pár üzenetet. Azt mondta jó tanácsként, hogy volt benne hiba, mert nem jól terveztem meg egyes blokkokat. A legjobban ez a bal felső sarokban lévőnél látható, ahol „lecsaptam” a sarkokat. Meglepett amit írt, mert ez a blokk szándékosan volt ilyen. Nem tervezési hiba volt és nem is varrási hiba. Ennek a blokknak több „kistestvére” is benne a van a kész quiltben. Szándékosan válogattam olyan blokkokat össze, amelyek nem illeszkednek tökéletesen egymáshoz. Igaz, ez a minta akkor adja ki magát szépen, ha négy blokkot összeillesztünk, így valóban olyan hatást kelt, mintha lecsaptam volna a sarkait. Hasonló terv készítésénél erre érdemes lesz odafigyelnem. Róla van szó:
Zárszó
A legnagyobb öröm számomra az volt, hogy elkészítettem a quiltet. Beszegtem, bújtatóval láttam el és elküldtem a pályázatra. Az összes többi, ami ez után történt, csak hab a tortán! 🙂 Az első meglepetés az volt, amikor a kiállítóterembe lépve ez volt az első helyre kifüggesztve. Micsoda megtiszteltetés! 😀
A munkát a „tradicionális” pályázatra adtam be és nagy örömömre meg is kaptam ezt a díjat. Pedig, volt vetélytársa a kiállításon. Feledyné Szabó Klára „Csillagok csillagok” című pályázati munkája hasonló technikával készült.
Köszönöm hogy velem tartottál és remélem hasznosnak és érdekesnek találtad a beszeámolómnat!
Ha kíváncsi vagy a kiállításon készült fényképeimre, akkor az alábbi google albumban meg tudod őket nézni:
OFF Eger 2024. augusztus 23-25