Használt ingek felhasználására hoztam egy újabb bejegyzést. A leírás és a fotók segítségével készíthetsz belőle egy mobiltokot, vagy akár egy kis neszesszert is.
A legutóbbi mobiltok elkészítésekor a párom nyaggatni kezdett, hogy neki is készítsek egyet, csak ne legyen „ilyen csajos” színű. Megígértem neki, de nem voltam elég gyors, mert egy rossz mozdulattal sikerült összetörnie a mobilja képernyőjét. 🙁 Lelkiismeret furdalásom volt miatta, ezért elhatároztam, hogy nem halogatom tovább. Az „új” telefonját már biztonságosan tudja tárolni, amikor nem használja. Az eredeti elképzelésemen egy kicsit változtatnom kellett,. Ugyanis kiderült az ő készüléke nagyobb, mint az enyém(Amit mintának használtam) , így ha összevarrtam volna a kész előlapot, úgy, ahogy terveztem, egyszerűen nem fért volna bele a telefonja. Így a tok, kapott egy kis „mélységet” -bővítettem az oldalát egy farmerdarabbal. Ettől már inkább hasonlít egy kis neszesszerhez a formája. 🙂 De azért remélem nem lett, csajos. 🙂
Szükséges anyagok:
- kisebb foltok (használt ingekből, rongyoszsákból)
- 35 x 20 cm-es vékony bélésnanyag
- 35 x 20 cm-es pamutvászon (vagy ingdarab)
- 45 x 20 vasalható vetex
- 45 x 20 pamutvászon belsőnek (oldalának)
- 20 x 7 cm farmerdarab (oldalának)
- 1 db kicsi mágneszár
- osztott hímzőfonalak
- nagyobb hímzőtű
Az előlap egy 32 x 18 cm-es téglalapból készült.Ekkora bélést és hátlapot vágtam ki. (A hátlap egy ingdarab) Erre helyeztem el a kis „rongyokat” (foltokat) úgy, hogy a bélést teljesen lefedje. Vízre oldódó ragasztóstifftel rögzítettem őket. (Ehhez egyszerű gyerekeknek szánt ragasztóstiftet szoktam használni)
3 helyen nagy öltéssel végigvarrtam géppel. Vagyis géppel férceltem őket.
1 cm-es vonalakat rajzoltam be illanófilccel a mintára. Minél sűrűbben varrod meg a mintát, annál tartósabb lesz!
Majd osztott hímzőfonallal végigvarrtam a megjelölt vonalakat.
Készítettem egy hasonló méretű belső részt is, ami egy kockás ingből és vasaljható vetexből állt. Figyelj rá, hogy a belső semmiképpen se legyen nagyobb a külső résznél, mert különben nem fog beleférni! 🙂
A külső rész aljától felmérve 5,5 cm-re rögzítettem mágneszár egyik felét.
A belső oldalon egy vasalható vetexel takartam el a zár fém részét.
A zár másik fel a belső részre kerül. FIGYELEM! itt nem 5,5 cm-e kell felmérni! A kis tok szélessége ugyanis elvesz még a méretből, így elég ha 3 cm-re rögzíted azt a felső vonaltól számítva!
Készítettem a külső részhez ésa belső részhez is 2-2 db 3,5 cm x 10 cm-es téglalapokat. A külsőhöz farmerdarabból, a belsőhöz a vetexel megerősített ingből.
A belső részhez kis darabokat a nagy téglalap aljához rögzítettem. (Nem arra az oldalra ahol a mágneszár van!)
Felvarrtam talpszélességben, de a vége előtt egy talpszélességnyi távolsággal elfordítottam a kis téglalapot.
És úgy varrtam tovább azt.
A varrás előtt érdemes a „fordulópontoknál” az alapot kicsit bevágni, így könnyebb az oldalát hozzáilleszteni.
Elkészült a ok belső része:
Hasonló módon a farmerdarabokat is felvarrtam a külső részre. FIGYELEM! Itt már a mágneszárral ellátott végét kell a téglalapnak összevarrni!
Elkészült a külső rész is.
Kifordítva:
A külső részt a belső részbe helyeztem és a felső részt és a tok száját körben összevarrtam. Illetve majdnem teljesen, a tok felső részén hagytam egy kifordítónyílást. 🙂
Összevarrás után érdemes a csücsköket levágni. Könnyebb szépen kifordítani, csak ara figyelj, hogy a varrást ne sértsd meg!
Fordítsd ki a kész tokot.
A kifordítónyílást varrd be láthatatlan öltéssel.
Íme a végeredmény!
A táska szabásmintáját és varrási útmutatóját a Foltvarrás Szilvivel 2017. februári számában találod meg.